Czy tak będą wyglądać opony przyszłości?

Czy tak będą wyglądać opony przyszłości?

Od ponad 100 lat, czyli tak długo, jak po naszych drogach poruszają się samochody, opony praktycznie się nie zmieniły. Oczywiście ulepszona została technologia produkcji, stosowane są trwalsze i bezpieczniejsze materiały, ale kształt i zasada działania pozostawały te same. Teraz za sprawą firmy Goodyear opony tradycyjne mogą odejść do lamusa. Niedawno gigant w branży oponiarskiej zaprezentował zupełnie nowy rodzaj opony koncepcyjnej.

Opony sferyczne — jak to działa?

Zaprezentowany produkt o nazwie Eagle-360 to rewolucyjne podejście do tematu ogumienia pojazdu. Opony tradycyjne mają wiele wad, a coraz większa ilość systemów autonomicznych montowanych w autach sprawia, iż także one powinny być nowoczesne. Opony sferyczne mają kształt kuli i mogą poruszać się w dowolnym kierunku. Do podwozia auta nie są w żaden sposób przytwierdzone, a we właściwym miejscu utrzymuje je wykorzystanie zjawiska fizycznego, jakim jest lewitacja magnetyczna. Zdaniem projektantów takie rozwiązanie sprawdzi się o wiele lepiej w samochodach autonomicznych, zwiększy bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Budowa opon sferycznych

To futurystyczne rozwiązanie nadal tworzone będzie z gumy, jednak w niej ukryte będą specjalne czujniki, które sprawią, że opony sferyczne będą w stanie dostosować się do panujących warunków atmosferycznych, rodzaju nawierzchni, a nawet do nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów. Inne sensory zadbają o to, by powierzchnia stykająca się z drogą zawsze była w doskonałym stanie. Pozwoli na to kształt kuli, dzięki któremu opona będzie w stanie obrócić się o kilka stopni w stosunku do osi pojazdu. W ten sposób nastąpi jakby wymiana opony na nową.

Opony sferyczne a bezpieczeństwo

Firma zaznacza, że taki rodzaj opon nie tylko wpłynie na wygodę podróżowania, ale przede wszystkim na jego bezpieczeństwo. Możliwość poruszania się kół (jeżeli w tym przypadku możemy tak powiedzieć), w dowolnym kierunku zapobiegać będzie poślizgom, wpłynie na płynniejsze wyprzedzanie i omijanie przeszkód. Zainstalowane czujniki w czasie rzeczywistym będą reagować na wszystkie niebezpieczne sytuacje na drodze. Sferyczna budowa zapewnia także większą powierzchnię styku z nawierzchnią, co oczywiście wpływa na lepsze prowadzenie i trzymanie się drogi.

Oczywiście są to dopiero plany, a ten rodzaj opon, jeżeli w ogóle, to nie szybko wejdzie na rynek. Zdaniem Goodyear'a jest to propozycja, która ma wyznaczać drogę dla pomysłów i rozwiązań, które pojawiać się będą w samochodach przyszłości.

Tagi: Technologia | Samochód | Opony

Komentarze

Napisz Komentarz