Jak zostać maszynistą?

Jak zostać maszynistą?

Coraz więcej osób zainteresowanych jest pracą na kolei. Wiąże się to z wieloma czynnikami - jednym z nich jest perspektywa stabilnego zatrudnienia - już dziś większość pracowników zbliża się do wieku emerytalnego, a osoby przed trzydziestką stanowią w tym zawodzie zaledwie niecałe trzydzieści procent ogółu. Nie brakuje również miłośników kolei, którzy od dziecka marzyli o tym, by kierować pociągiem. Zastanawiasz się jak zostać maszynistą? Sprawdź, jaką drogę musisz przejść, aby zdobyć swój upragniony zawód.

Zakres obowiązków maszynisty

Według definicji, maszynista to człowiek, który posiada licencje i świadectwa pozwalające na samodzielne prowadzenie pojazdów kolejowych. Pracuje przede wszystkim w kabinie sterowniczej, ma jednak również inne umiejętności - np. związane z łączeniem i rozłączaniem wagonów, a także z usuwaniem awarii (odpowiada za stan techniczny pojazdu).

Praca maszynisty, a wykształcenie

Jeżeli zastanawiasz się jak zostać maszynistą, a nie ukończyłeś studiów - nie przejmuj się! Kolej to jedna z branż, w których możesz zdobyć dobrą pracę bez posiadania wyższego wykształcenia. Zatrudniane są osoby z wykształceniem średnim, a także zawodowym. Od dyplomów znacznie ważniejsze są predyspozycje psychofizyczne. Pamiętaj również, że aby kierować pociągiem nie możesz być karany.

Wymagania zdrowotne

Wspomniane predyspozycje w dużym stopniu dotyczą zdolności fizycznych. Kandydaci przechodzą liczne badania - konieczne jest posiadanie I kategorii zdrowia (dotyczy to między innymi wzroku i słuchu). Są to dość restrykcyjne wytyczne, w związku z którymi spora część osób zainteresowanych zawodem niestety musi zrezygnować, jednak jest to niezbędne ze względu na bardzo wysoki poziom odpowiedzialności w pracy maszynisty. Podczas badań rekrutacyjnych sprawdzana jest również podzielność uwagi, refleks i umiejętność koncentracji. Ponadto kandydaci przechodzą testy psychologiczne.

Kurs na maszynistę

Po pomyślnym przejściu badań przychodzi pora na dwumiesięczne szkolenie teoretyczne w czasie którego kandydaci poznają działanie sygnalizacji, zasady ruchu i BHP oraz budowę pojazdów. Jest ono zakończone egzaminem.

Jak zostać maszynistą - ostatni krok - szkolenie praktyczne

Trwa 16 miesięcy, a jego ukończenie pozwala na podjęcie samodzielnej pracy. Składa się między innymi z jazdy na nowoczesnym symulatorze, pogłębionych zajęć teoretycznych i 7 tygodniowego szkolenia warsztatowego, a także 500 godzin obserwacji pracy maszynisty. Oczywiście okres wdrożenia do zawodu jest płatny.

Zarobki maszynistów

Zarobki są kwestią bardzo zróżnicowaną. Zależą one oczywiście od doświadczenia, spółki w której pracuje maszynista, a także od tras - krótkich bądź długich, związanych z wielodniowym pobytem poza domem. Znaczący wpływ ma również poziom posiadanych uprawnień. Średnie zarobki maszynisty w roku 2020 wynosiły 5000 złotych brutto.

Tagi: Nauka | szkolenia | kursy

Komentarze

Napisz Komentarz