Moto Nauczyciel

Jak zostać maszynistą?

Coraz więcej osób zainteresowanych jest pracą na kolei. Wiąże się to z wieloma czynnikami - jednym z nich jest perspektywa stabilnego zatrudnienia - już dziś większość pracowników zbliża się do wieku emerytalnego, a osoby przed trzydziestką stanowią w tym zawodzie zaledwie niecałe trzydzieści procent ogółu. Nie brakuje również miłośników kolei, którzy od dziecka marzyli o tym, by kierować pociągiem. Zastanawiasz się jak zostać maszynistą? Sprawdź, jaką drogę musisz przejść, aby zdobyć swój upragniony zawód.

Zakres obowiązków maszynisty

Według definicji, maszynista to człowiek, który posiada licencje i świadectwa pozwalające na samodzielne prowadzenie pojazdów kolejowych. Pracuje przede wszystkim w kabinie sterowniczej, ma jednak również inne umiejętności - np. związane z łączeniem i rozłączaniem wagonów, a także z usuwaniem awarii (odpowiada za stan techniczny pojazdu).

Praca maszynisty, a wykształcenie

Jeżeli zastanawiasz się jak zostać maszynistą, a nie ukończyłeś studiów - nie przejmuj się! Kolej to jedna z branż, w których możesz zdobyć dobrą pracę bez posiadania wyższego wykształcenia. Zatrudniane są osoby z wykształceniem średnim, a także zawodowym. Od dyplomów znacznie ważniejsze są predyspozycje psychofizyczne. Pamiętaj również, że aby kierować pociągiem nie możesz być karany.

Wymagania zdrowotne

Wspomniane predyspozycje w dużym stopniu dotyczą zdolności fizycznych. Kandydaci przechodzą liczne badania - konieczne jest posiadanie I kategorii zdrowia (dotyczy to między innymi wzroku i słuchu). Są to dość restrykcyjne wytyczne, w związku z którymi spora część osób zainteresowanych zawodem niestety musi zrezygnować, jednak jest to niezbędne ze względu na bardzo wysoki poziom odpowiedzialności w pracy maszynisty. Podczas badań rekrutacyjnych sprawdzana jest również podzielność uwagi, refleks i umiejętność koncentracji. Ponadto kandydaci przechodzą testy psychologiczne.

Kurs na maszynistę

Po pomyślnym przejściu badań przychodzi pora na dwumiesięczne szkolenie teoretyczne w czasie którego kandydaci poznają działanie sygnalizacji, zasady ruchu i BHP oraz budowę pojazdów. Jest ono zakończone egzaminem.

Jak zostać maszynistą - ostatni krok - szkolenie praktyczne

Trwa 16 miesięcy, a jego ukończenie pozwala na podjęcie samodzielnej pracy. Składa się między innymi z jazdy na nowoczesnym symulatorze, pogłębionych zajęć teoretycznych i 7 tygodniowego szkolenia warsztatowego, a także 500 godzin obserwacji pracy maszynisty. Oczywiście okres wdrożenia do zawodu jest płatny.

Zarobki maszynistów

Zarobki są kwestią bardzo zróżnicowaną. Zależą one oczywiście od doświadczenia, spółki w której pracuje maszynista, a także od tras - krótkich bądź długich, związanych z wielodniowym pobytem poza domem. Znaczący wpływ ma również poziom posiadanych uprawnień. Średnie zarobki maszynisty w roku 2020 wynosiły 5000 złotych brutto.

Powiązane artykuły

Na który podkład samochodowy warto postawić?

Przed rozpoczęciem lakierowania samochodu należy dobrze zabezpieczyć powierzchnię karoserii, która musi być dokładnie wyczyszczona. Podkład samochodowy pozwoli uzyskać odpowiednio gładką po...

21 lipca 2023 /
KR
Czytaj więcej

Słabe strony Renault Clio - gdzie udać się po pomoc w przypadku awarii

Marka Renault należy niewątpliwie do mocnych stron francuskie motoryzacji. Niestety nawet najlepszym zdarzają się drobne potknięcia. Czego można się spodziewać po Renault Clio i gdzie szukać pomocy...

30 kwietnia 2020 /
PR
Czytaj więcej

Opony letnie czy całoroczne?

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy oponami całorocznymi a letnimi, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dla początkujących taka decyzja może być trudna, dlatego najlepiej zacząć od zapoznani...

3 lipca 2019 /
IG
Czytaj więcej