Jaki samochód kupić? Samochód elektryczny

Jaki samochód kupić? Samochód elektryczny

Historia samochodów elektrycznych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że osobowe samochody elektryczne były niegdyś bardziej popularne niż spalinowe. Wyparcie pojazdów napędzanych prądem wynikało z ograniczeń technologii elektrycznej tamtych czasów. Przy obecnym rozwoju cywilizacyjnym samochody elektryczne wracają do łask, ponieważ coraz większej ilości osób zależy na ochronie środowiska.
Jednak nie tylko samochody osobowe napędzane są prądem - u schyłku XIX wieku powstały pierwsze autobusy elektryczne, obecnie często spotykane na europejskich ulicach.

Osobowy samochód elektryczny - zalety

Większość ludzi, która decyduje się na zakup samochodu elektrycznego, kieruje się chęcią do zatrzymania katastrof ekologicznych i niekorzystnych zmian klimatu, czy też spowolnienia efektu cieplarnianego. Jednak ochrona środowiska to nie wszystko - benefitów płynących z powyższej decyzji jest więcej:

1) Koszty paliwa są bardzo wysokie ze względu na podatki akcyzowe w nich zawarte. Prawo podatkowe nie przewiduje takich opłat za prąd.
2) W silnikach elektrycznych nie występuje obieg oleju, a system chłodzenia oparty jest często na powietrzu, co dodatkowo zmniejsza koszty użytkowania osobowego samochodu elektrycznego
3) Ceny komponentów paliwa, np. ropy, są uzależnione od polityki międzynarodowej bardziej niż ceny prądu. Rozwijanie komunikacji elektrycznej może być zatem strategią zachowania suwerenności energetycznej.
4) Pojazdy elektryczne są znacznie cichsze od swoich spalinowych braci, dlatego otoczenie zyskuje na nich podwójnie - nie musimy mierzyć się z dużym hałasem i dodatkowo chronimy środowisko.
5) Silniki elektryczne posiadają zaskakującą właściwość odzyskiwania prądu w czasie hamowania. Mechanizm ten pozwala zaoszczędzić trochę funduszy.
6) W sytuacji wypadku drogowego i ładowania samochody elektryczne są mniej narażone na detonację, stanowią więc mniejsze zagrożenie dla osób podróżujących.

Osobowy samochód elektryczny - wady

Mimo wielu zalet i dużego wkładu w ochronę środowiska samochodów elektrycznych, trzeba również wspomnieć o ich wadach:

1) Osobowe samochody elektryczne są o wiele cichsze od pojazdów spalinowych, dlatego ryzyko wypadków z ich udziałem wzrasta. Nieostrożni piesi i rowerzyści, np. osoby starsze, mogą bowiem nie usłyszeć zbliżającego się dwuśladu.
2) Włączenie ogrzewania bądź klimatyzacji znacząco zmniejsza zasięg przejazdu samochodu elektrycznego na danym zapasie energii.
3) Ładowanie trwa ok. 50 minut.
4) Cena zakupu pojazdu elektrycznego jest wyższa od kosztów ponoszonych w przypadku zakupu pojazdu spalinowego.

Jaki samochód osobowy kupić?

Zarówno pojazd elektryczny, jak i spalinowy posiada wady i zalety pod kątem użytkowania. Mimo że samochody napędzane prądem uważa się za chroniące środowisko, kwota ich zakupu jest nadal stosunkowo wysoka.
Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Jaki samochód osobowy kupić?“ jest więc zanalizowanie różnych czynników: dzięki temu mamy szansę na podjęcie dobrej decyzji.

Tagi: samochód elektryczny | samochód osobowy | jaki samochód kupić | ochrona środowiska | zanieczyszczenie środowiska

Komentarze

Napisz Komentarz