Opony letnie czy całoroczne?

Opony letnie czy całoroczne?

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy oponami całorocznymi a letnimi, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dla początkujących taka decyzja może być trudna, dlatego najlepiej zacząć od zapoznania się z listą zalet i wad obu rodzajów.

Zalety i wady opon całorocznych


Opony całoroczne oferują balans niespotykany w przypadku innego typu opon. Sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą, jednocześnie oferując dłuższą żywotność bieżnika. Dzieje się tak, ponieważ ogumienie opon zaprojektowano z myślą o wytrzymałości - głębokość bieżnika jest większa niż w przypadku letnich. Opony całoroczne zapewniają zadowalającą przyczepność przy każdej pogodzie, jednak sprawdzają się słabiej w skrajnych warunkach. Śliska nawierzchnia nie jest dla nich ogromną przeszkodą i opony zapobiegają poślizgom w zimie. Mimo to w przypadku ekstremalnych anomalii pogodowych należałoby przemyśleć zmianę na bardziej wyspecjalizowane opony ze względu na wynikające samoistnie ograniczenia. Przez nie hamowanie może okazać się mniej skuteczne, gdy np. za oknem szaleje burza śnieżna.

Zalety i wady opon letnich


Opony letnie są idealne dla samochodów o wysokich osiągach, ponieważ stworzono je z myślą o prędkości i zwinności. Ponadto lepiej radzą sobie z pokonywaniem zakrętów i sprawniej reagują na hamowanie. W słonecznych warunkach pogodowych zapewniają maksimum przyczepności, pozwalając przy tym poruszać się znacznie szybciej niż przy innym rodzaju opon. Ich przeznaczeniem jest jazda latem, nawet w deszczu, i pod tym względem sprawdzają się najlepiej. Niestety opony letnie nie nadają się do użytkowania zimą. Przez charakterystyczne ogumienie opon, a konkretniej niewielką głębokość bieżnika, łatwo wpaść wtedy w poślizg, co może skończyć się tragicznie. Korzystanie z nich w sezonie zimowym wiąże się z ogromnym ryzykiem, dlatego konieczna jest ich zmiana w tej porze roku, gdy nawierzchnia nie prezentuje się tak idealnie gładko.

Które opony są bardziej opłacalne: letnie czy całoroczne?


W gruncie rzeczy jest to wybór pomiędzy ekonomiczną wygodą a przyjemnością z jazdy. Opony całoroczne, jak sama nazwa wskazuje, są możliwe do użytkowania o dowolnej porze roku. Warto dodać, że jednocześnie oszczędzamy pieniądze potrzebne na ewentualny zakup dwóch par różnych opon. Z drugiej strony opony letnie, choć nie są tak uniwersalne, jak te pierwsze, to o wiele lepiej radzą sobie w sezonie wakacyjnym, jak i stanowią najlepsze możliwe uzupełnienie samochodów o dużych osiągach. Gdyby chodziło wyłącznie o pieniądze, wybór wydaje się oczywisty, ale taki czynnik jak komfort jazdy dla niektórych kierowców może mieć nawet większe znaczenie.

Oznaczenia opon letnich i całorocznych


Rozpoznanie rodzaju opony jest dla niewprawionego kupującego dość trudne. Przede wszystkim należy poszukać symbolu płatka śniegu - jeśli go nie znajdziemy, to opona na pewno nie jest zimową. Gorzej, kiedy potrzeba będzie odróżnić oponę całoroczną od letniej. W przeciwieństwie do zimówek w ich przypadku nie jest wymagane specjalne oznaczenie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy znajdziemy napis w stylu „ALL SEASON”, „ALL WEATHER” itd., wtedy mamy pewność, że chodzi o oponę całoroczną. Można również rozpoznać rodzaj po bieżniku. Ogumienie opon letnich zawiera mnóstwo kanalików do odprowadzania wody, więcej niż inne typy. Poza tym grubość bieżnika jest mniejsza. Niestety wciąż są to szczegóły, które mogą umknąć mniej niedoświadczonym, dlatego opony należy kupować od sprawdzonych sprzedawców, możliwie po odpowiedniej konsultacji.

Tagi: Samochód | Opony | opony letnie | opony całoroczne

Komentarze

Napisz Komentarz