Przyszłość samochodów autonomicznych

Przyszłość samochodów autonomicznych

Nowoczesne technologie: samochód autonomiczny

Według klasyfikacji SAE (globalnej organizacji skupiającej inżynierów samochodów i innych pojazdów) istnieje 6 kategorii określających stopień automatyzacji pracy samochodu.

Faza 0
Procesy związane z jazdą samochodem leżą w gestii umiejętnego kierowcy - to on w pełni odpowiada za poruszanie się pojazdu.

Faza 1
System samochodowy wspiera kierowanie pojazdem lub przyspieszanie i spowalnianie (tylko jeden z procesów), lecz odpowiedzialność za ruch pojazdu ponosi kierowca.

Faza 2
System samochodowy wspiera kierowanie pojazdem, a także przyspieszanie i spowalnianie, lecz nie przejmuje odpowiedzialności za ruch pojazdem.

Faza 3
Pojazd zaopatrzony jest w systemy wspierania kierowcy, a ponadto mechanizmy analizowania otoczenia. Czujniki i lasery wyczuwają przemieszczające się obiekty uliczne, informując osobę kierującą samochodem o najlepszych możliwościach reagowania. Dane systemy i mechanizmy działają w niektórych trybach jazdy.

Faza 4
Systemy samochodowe wspierają kierowcę podczas jazdy i analizują warunki otoczenia. Jeżeli osoba kierująca pojazdem nie zareaguje na komunikat bezpieczeństwa wysłany przez np. czujniki ruchu, samochód zareaguje samodzielnie. Mechanizmy te działają w większości trybów jazdy.

Faza 5
W pełni autonomiczne samochody są gotowe do jazdy we wszelkich trybach i warunkach pogodowo-środowiskowych, zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa na drogach, a kierowca nie jest potrzebny do kontrolowania ruchu pojazdu.

Tesla czy Waymo? Marki samochodów autonomicznych

Nowoczesne technologie pozwalają na kreowanie nowych modeli pojazdów przez marki. Wiele globalnych koncernów (w tym Google) zajmuje się rozwijaniem mechanizmów dających samochodom autonomię w kierowaniu, starając się przebić ofertę konkurencji. Które marki samochodowe wyróżniają się spośród innych?

Jednym ze sposobów przetestowania jakości samochodu autonomicznego jest obliczenie średniej odległości, jaką pojazd pokonuje między włączeniem a wyłączeniem systemu automatycznej jazdy. Tak prezentował się ranking wyników z 2016 roku dla niektórych marek:

1) Waymo - 8252,6 km
2) BMW - 1027 km
3) Nissan - 423,7 km
4) Ford - 316,4 km

*7) Tesla - 4,7 km

Samochody autonomiczne - niepewna przyszłość

Autonomiczne samochody są funkcjonalne i wygodne, dlatego w niedalekiej przyszłości mogą zastąpić obecne modele pojazdów. Czy jednak z ich rozpowszechnieniem nie wiążą się żadne zagrożenia?

W wyniku automatyzacji procesu kierowania samochodem taksówkarze staną się niepotrzebni i stracą pracę, a pojazdy będą samodzielnie reagować na sytuacje nieuniknionej kolizji - np. decydować, w kogo uderzyć. By autonomiczny samochód działał poprawnie, mechanizmy wykrywania ruchu muszą obejmować wiele gatunków zwierząt - Volvo odkryło w 2017 roku, że ich system nie reaguje np. na kangury.

Przed światowymi koncernami, rozwijającymi nowoczesne technologie i pragnącymi stworzyć w pełni autonomiczny model pojazdu, stoi jeszcze wiele wyzwań - jednak autonomicznych samochodów nie należy oceniać wyłącznie negatywnie. Stopniowe eliminowanie ograniczeń technologicznych spowoduje, że nowe modele zapewnią ludziom upragniony komfort.

Tagi: Tesla | samochód autonomiczny | nowoczesne technologie | waymo

Komentarze

  • romąśąś

    na ból zęba to tylko dentystąąąąą

  • ggg

    a czy linka można dac: oooo

Napisz Komentarz